Vi var hela 54 personer som var anmälda från klubben och cirka 50 av oss kom till start. Med tusentalet startande totalt innebär det att var tjugonde cyklist var en hisingscyklist. Helt klart ett styrkebesked som heter duga från Göteborgs största motionscykelklubb!
Som en sammanfattning av de olika gruppernas bravader finns två artiklar och ett fotoalbum att avnjuta. Följ gärna eftersnacket från rundan på diskussionsforumet också.
Veckans torsdagsrunda blir en 37 kilometer lång småkuperad men trevlig runda. Ledare för den snabba gruppen är Thomas medan Christer tar hand om den lugna gruppen.
Starten är som vanligt 18.15 från Shellmacken vid Åby.
Söndagsrundan går denna vecka ner till Fjärås Bräcka. Ambitionen är som vanligt att alla – såväl fartkanoner som njutare – skall kunna åka med, och samtidigt få ut nåt av träningen.
Efter att ha varit över tjugo stycken cyklister på första söndagsrundan och nästan femtio på Mjörn Runt i förra veckan hoppas vi naturligtvis att det utlovade fina cykelvädret i helgen skall göra att vi blir ännu fler nu på söndag!
Vi kommer dela in oss i tre grupper med olika ambitionsnivåer, vilket visade sig vara lyckat på Mjörn Runt. Fikastopp blir det i Fjärås.
Söndagsrundorna är planerade att fortsätta in till mitten av november. Här är en kort sammanställning av de planerade rundorna.
Mer information om rundorna presenteras fortlöpande på diskussionsforumet.
040919 – Härskogen (100 km)
040926 – Lygnern runt (132 km)
041003 – Rävlanda
(100 km)
041010 – Backträning
041017 – Stora Höga
041024 – Hällesåker (84 km)
041031 – Hemsjö-Ödenäs
041107 – Anneberg (79 km)
041114 – Hisingen Runt (110 km)
Redan nu finns ett förslag för klubbens brevetlopp nästa år. Vi kommer att köra lopp på distanser mellan 140 och 1000 km.
Vi har försökt att lägga loppen så att man även skall kunna köra sina favoritlopp.
Gå gärna in och läs mer om hur vi tänkt köra loppen och ge dina kommentarer.
Nu när mörkret börjar falla allt tidigare på kvällarna blir det allt viktigare att ha bra reflexer på cykeln för att synas i trafiken. Daniel tipsade i diskussionsforumet om en bra produkt – däck med inbyggda reflexer på sidan.