Nyheter | Om oss | Motion | Randonnée | Race | Bli medlem
Forum | Texter & bilder | Länkar | Sponsorer
Spinning | Hisingen Runt | Bergakungatempot
Sök
Artiklar
"Jag försöker att inte lyssna..."
Kondition - ett minne blott
Mountainbiking
Randonneur- och ultracykling
Brutala motionslopp i Pyrenéerna
På vägar och villovägar i Pyrenéerna

Teknik
Gruppcykling - att "ligga på rulle"

Motionslopp
6-dagars på Gran Canaria
Mjörn Runt 2005
Vasatrampet 2005
Nordjylland Rundt 2005
M6 2005
Vätternrundan 2005
Visa fler artiklar om motionslopp

Tävlingar
Bergakungatempot 2007
Klubbmästerskap 2006
Klubbmästerskap 2005
Mölndals CK's serietävling
CK Masters serietävling
Visa fler artiklar om tävlingar

Randonnée

080510-11 FN - Vägrenarna

080510-11 FN - Västkuskarna

080510-11 FN - Internationalarna

080510-11 FN - Cykelriddarna

050514 Brevet 300 km, norr

050507 Brevet 300 km, söder

040501 Brevet 200 km

040424 Brevet 200 km 24/4

Paris-Brest-Paris 2003, Anna
Paris-Brest-Paris 2003, Christian
Visa fler artiklar om randonnée

Träningsrundor

060312 TdF-spinning

051015 Inomhus

050901 Partempo rundan

050821 Kinna rundan

050818 Kvalitetsträning

050816 Grupptempo

Visa tidigare rundor


Månadsträffar/möten

050713 Tour de France-dagen

050112 "Kap till Kap"

Visa fler artiklar om månadsträffar

KedjeBrevet

Visa skickade Kedjebrev


Övrigt

060322 Roberto Vacchi Live

051111 Klubbfest

050604 Miljöfest på Bjurslätts Torg

050129 Cykelmässan På två hjul '05

050125 Bågskyttekväll

041205 Intervju med Cykla

040918 HCK på "I Stan Utan Bil"



Introduktion Hisingen Runt
050409. Text av Raymond, bilder av Daniel

Summering från rundan
Vid klubblokalen samlades alla vid tiosnåret. Vilda diskussioner utbröt om vilken väg som skulle väljas för rundan. När alla var överrens hade Suzanne hade en kort genomgång av dagens runda.

Det märktes redan nu att det var några kalla sju grader och flera började huttra och längtade till att börja sätta igång. Väl ute på vägen skedde en liten "får inte loss fötterna"-vurp". Vi blev två jämnstora grupper i både den lugna och den lagomsnabba gruppen, vardera med ca 12 personer.

När vi hade svängt av stora vägen och styrt mot vägen till Volvo så hade båda grupperna en liten paus för genomgång av handsignaler och annat matnyttigt för nybörjare. Här fick också Martin W nytta för sina mörka glasögon eftersom solen tittade fram. Nu ångrade jag och och några till sitt val av handskar utan fingertoppar. Men Leo kom senare till assistans och lånade ut ett par extra handskar han hade med si till mig.

Redan efter en mil kändes gruppkörningen helt okej. Jämna och snabba byten hela tiden trots backar och stora gropar i vägbanan. När Bohus F ästning kom i sikte så hade vi en snabb paus för en banan. Härifrån körde vi en liten slinga och kom plötsligt tillbaka till samma Shellmack. Istället för att köra samma väg tillbaka så valde de visaste i truppen att köra rakt fram i korsningen istället där vi tog ikapp den lugna gruppen. Nu höjdes hastigheten av någon anledning till 35km/h, förmodligen för att vi ville visa oss coola och vi rusade förbi Suzannes grupp.

Väl vid nästa backe så tappade en av oss kedjan igen. Detta visade sig vara ett tema för resten av rundan. Vid bussterminalen så fick vi vänta in killarna och den lugna gruppen cyklade förbi oss. Det dröjde nu ett tag innan vi tog ikapp dem igen.

Nu började positionerna och tvåparkörningen spåra ur och det blev lite induviduell körning. Gruppen lugnade sig dock efter en stund igen och återgick till normalt. Det gick nu mycket lättare och vips så var 6 mil avklarade.

Dagen avslutades med lite eftersnack om morgondagens cykeltur.

Raymond

Diskutera rundan på forumet





































 


Pontus


Stefan


Thore


Marco







Anders


Anita


Bengt Göran


Martin Wahlberg


Niclas